Gemlik de Diş Eti Tedavisi

Bursa Gemlik Diş Eti Tedavisi
Dişlerin çevre dokuları ile ilgilenen bilim dalına ‘periodontoloji’, bu dokuların çeşitli sebeplerle oluşan iltihabi hastalıklarına da ‘periodontal hastalıklar’ denir.
 
Bursa Gemlik de diş eti tedavisinde erişkinlerde diş kayıplarının %70`inden periodontal hastalıklar mevcuttur. Bu hastalıklar erken dönemde teşhis edildiklerinde kolay ve başarılı bir şekilde tedavi ederiz. Diş eti hastalıklarının önlenmesi veya tedavisi için aynı zamanda doğal dişlerin korunması, daha rahat çiğnemenin ve daha iyi bir sindirimin sağlanması gibi diğer faydaları da beraberinde getiririz.

Diş Eti Hastalıklarına Yol Açan Nedenler Nelerdir?

Sigara

Sigara bilinen genel zararlarının yanında periodontal hastalık görülme riskini de çok sayıda artırır. Ayrıca sigaranın içerisindeki kimyasal maddelerden ve ısı etkisinden dolayı diş eti iltihabı belirtileri gözlemledik.
 

Ergenlik, hamilelik ve menepoz

Bu özel dönemlerde hormonlarda meydana gelen değişimlerde sebebiyet gösterir. Bu yüzden vücuttaki pek çok dokuda olduğu gibi diş eti dokusunda da etkilenmeler meydana gelir.

Sistemik hastalıklar

Diyabet gibi bazı sistemik hastalıklar ve bağışıklık sistemini etkiler.  Hastalıklar da periodontitisin şiddetini ve tedaviye verdiği yanıtını gördük.
 

İlaçlar

Bazı ilaçlar diş etinde özel değişiklikler meydana getirir. Ayrıca ağız içi diğer dokuları etkileyerek ağız sağlığı üzerinde olumsuz etki gösterir. Bunlar; doğum kontrol hapları, antidepresanlar, bazı tansiyon-kalp ilaçları, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar vb. türde ilaçlardır.

Stres

 

Stresin periodontal hastalık açısından da bir risk faktörü olduğu yüksektir. Ayrıca enfeksiyonlarla mücadeleyi zorlaştırdığına da şahit olduk.

Yetersiz beslenme

Yetersiz ve kötü beslenme vücudun bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkiler. Bu sebeple enfeksiyonlarla mücadelesini zorlaştırır. Periodontal hastalıklar da ciddi enfeksiyonlardan biridir.