Gemlikte Diş Dolgusu

Bursa Gemlik Diş kliniğin de diş dolgusu çürüyen dişin artık ve çürükler temizlendikten sonra kalan boşluğun bir madde ile doldurulması işlemidir. Dolgu işleminin yapılması için pek çok farklı materyal kullanırız. Önemli olan dişin yapısına ve kişiye uygun dolgu malzemelerinin tercih etmektir.

Elbette kanal tedavisinin yapılmış olması dolgu yapılamayacağı anlamına gelmiyor. Gemlik diş kliniğinde dişin kurtarılması ve yeniden eski fonksiyonlarına kavuşması için yapılan kanal tedavisinin ardından da dolgu uygulamasını gerçekleştiririz.

Gemlik de Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle çürüyen dişin temizlenmesini yaparız. Çürükten ve artıklardan temizlendikten sonra diş dolgusu uygulaması gerçekleştiririz. Ancak bu aşamadan önce hastanın herhangi bir acı ya da ağrı hissetmemesi için lokal anestezi işlemi gerçekleştiririz. Lokal anestezi ile sadece müdahale edilecek bölgenin uyuşmasını sağlarız.

Dolayısıyla hangi dolgu materyali tercih edilmiş olursa olsun, hasta açısından bu işlemin gayet konforlu bir süreç eşliğinde tamamlandığını söyleyebiliriz. Gerekli temizliğin yapılmasının ardından dişte bir boşluk kalır. Çürüyen, hasar gören ya da kırılan dişteki bu boşluğun dişin yapısına ve gerçek formuna uygun bir şekilde doldurulması sağlarız. Tercih dilen malzemeye bağlı olarak dolgunun en kısa sürede donması için özel tıbbi bir cihazlar kullanırız.

Hastanın diş dolgusu tamamlandıktan sonra ağzını açıp kapatması ve hareket ettirmesi isteriz. Bu sayede dolguda hastayı rahatsız edecek bir çıkıntı ya da fazlalık olup olmadığının hasta tarafından kontrolü sağlarız. Şayet varsa bu durumda diş hekimi fazla olan bölümü inceltme, kesme ya da alçaltma gibi yöntemlerle ortadan kaldırırız. Bu son aşama ile dolgu uygulaması da tamamlanmış oluruz. Böylelikle diş yeniden eski fonksiyonlarına kavuşur.