Gemlikte Gülüş Tasarımı

Kişiye Özel Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

 

Hollywood smile bu aralar herkesin dilinde, biz diş hekimlerine insanlar gülüşlerini beğenmedikleri için başvuruyorlar. Son dönemin modası da Hollywood smile modelindeki gülüş tasarımıdır. Bu modelde genel olarak dişlerde ciddi bir simetri problemi vardır. Asimetrik en ufak bir görüntü bu tasarımı bozar. Simetrik dişlerin kendi aralarında da ciddi bir uyumu vardır. Kişiye karşıdan bakıldığında yani portre gülüşü sırasında en uzun görünen dişler ortadaki iki diştir. Daha sonraki uzunluklar ise geriye doğru gidildikçe kısalır. Yani kişinin ön yüzden görüntüsünde dişlerin boyları geriye doğru kısaldığını net bir şekilde görmemiz gerekir. Hastanın profil görüntüsünde ise dişler basamak basamak kısalarak geriye doğru uzanır.

Dişlerin şekilleri ise kişinin yüz şekli ve dudaklarının durumuna göre belirlenir. Kişiye özgü şekiller çalışılmalıdır. Alt dudak kalınlıkları özellikle çok önemlidir. Üst ön iki dişin genişliği konusunda ciddi fikir verir. Dişlerin şekilleri yüzün şekli ile aynı karakter olmalıdır. Oval yüzlü birisine mümkün olduğunca oval dişler yapılabilir. Ama en azından keskin köşeli üçgen dişler yapılmamalıdır. Ya da kare formunda yüz şekli olan birisine diş estetiği planlanırken mümkün olduğunca bu forma uygun daha köşeli formlar tercih edilmelidir.

Dişlerin şekillerinin yanında dişlerin renklerinin de önemi büyüktür. Her zaman beyaz renkteki dişler iyidir diye düşünmemek gerekir. Kişinin ten rengine, cinsiyetine, yaşına, mesleğine ve hatta makyaj da kullandığı renklere göre diş renkleri seçilmelidir. Renk seçiminde kişinin isteği ve beklentisi çok önemlidir ama renk konusunda hekiminde tecrübesinden faydalanılmalıdır.

Dişlerin fırlaklığı ve dudakla olan ilişkisinde de dudaklarda dolgu olup olmadığı, dudakların kalınlığı dudakların renkleri, dudakların şekillerinin durumuna göre dişlerin fırlaklık ve boy konturları ayarlanır. Dişlerin fırlaklıkları ayarlanırken cinsiyeti ve hastanın beklentisi çok önem arz eder.

Hollywood smile işlemi uygulanırken bu esaslara dikkat edilir. Gülüşlerinizin tasarımını dilemeniz halinde Bursa’nın Gemlik İlçesinde bulunduğumuz kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.